Pateiktis įkeliama. Prašome palaukti

Pateiktis įkeliama. Prašome palaukti

LSMU MF14/3 Linas Anužis Evaldas Buivydas

Panašios pateiktys


Pateikčių temos: "LSMU MF14/3 Linas Anužis Evaldas Buivydas"— Pateikties kopija:

1 LSMU MF14/3 Linas Anužis Evaldas Buivydas
Enterinės nervų sistemos struktūrinių ir funkcinių ypatumų apibūdinimas ir vaidmuo virškinime. LSMU MF14/3 Linas Anužis Evaldas Buivydas

2 Enterinė nervų sistema
Virškinimo traktas turi nuosavą nervų sistemą, kuri vadinama enterine nervų sistema. Virškinimas yra sudėtingas procesas, reikalaujantis daug energijos ir valdymo – dėl to virškinamasis traktas turi nuosavą nervų sistemą.

3 Anatomija Ilgis 9 m. – nuo stemplės iki išangės. Neuronų 500 mln.
Per pasaitą - mesenterium - gauna simpatinę ir parasimpatinę inervaciją.

4 Funkcinės neuronų grupės
Sensoriniai neuronai – priimantys informaciją iš receptorių esančių gleivinėje ir raumenyse. Gleivinėje yra mažiausiai 5 skirtingi receptoriai, kurie reaguoja į mechaninius, temperatūros, cheminius ar osmosinius dirgiklius. Chemoreceptoriai jautrūs rūgštims, gliukozei ir aminorūgštims. Raumenyse esantys receptoriai reaguoja į tempimą. Interneuronai – formuoja gausesnius rezginius, perduodančius sensorinę informaciją ir kontroliuojančius sekrecinių ir motorinių neuronų funkcinę būseną. Motoriniai – paskutinė grandis, perduodanti sužadinimo signalą efektorinėms sistemoms, tai yra, lygiesiems raumenims, liaukoms, kraujagyslėms. Jie gali sužadinti, palaikyti ar slopinti efektorių funkciją, tai priklauso nuo išskiriamo neuromediatoriaus rūšies.

5 ENS rezginiai (1) Plexus myentericus (Auerbacho rezginys)
Sienos raumeniniame sluoksnyje (tarp vidinio žiedinio ir išorinio išilginio raumenų sluoksnių). Funkcija: valdo žarnyno peristaltiką.

6 ENS rezginiai (2) Plexus submucosus (Meisnerio rezginys) Pogleivyje.
Funkcija: reguliuoja skrandžio ir žarnyno kraujotaką bei kontroliuoja epitelinių ląstelių funkciją – jonų ir skysčių pernašą.

7

8 Ryšiai Enterinė nervų sistema funkcionuoja autonomiškai, bet normaliai virškinimo funkcijai reikalingi ryšiai tarp ENS ir CNS. Dėl šių ryšių žarnynas gali perduoti sensorinę informaciją į CNS, o CNS gali paveikti žarnyno funkcijas. Taip pat šie ryšiai leidžia perduoti išorinius signalus virškinimo sistemai. Pavyzdžiui, mėgstamo maisto vaizdas skatina skrandžio sulčių sekreciją. Komunikacija su CNS vyksta per parasimpatinę (per n.vagus) ir simpatinę nervų sistemą (per priešstuburinius mazgus).

9 Šaltiniai Stropus R., Vaičekauskas V., Tutkuvienė J. ir kt. (2008) Žmogaus anatomija II tomas. Kauno medicinos universiteto leidykla, Kaunas. Kėvelaitis E., Illert M., Hultborn H. Žmogaus fiziologija. Kaunas 2006,


Atsisiųsti ppt "LSMU MF14/3 Linas Anužis Evaldas Buivydas"

Panašios pateiktys


Google reklama